دسترسی سریع | English
×

خبرها


دوشنبه 14 میزان 1399 از مقام معلم در لیسه‌ی عالی معرفت تجلیل شد. برنامه‌ی تجلیل از روز معلم که با عنوان "جان روشن" بزرگ‌داشت شد، با سخن‌رانی، اجرای ترانه، نمایش ورزشی و خوانش مقاله همراه بود.


در این برنامه، آقای ظاهر زهیر نام‌زدوزیر و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، طاهر شاران و قنبرعلی تابش عضو هیات‌مدیره‌ی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت و شماری از چهره‌های سیاسی و  فرهنگی حضور داشتند.


آقای رویش، رییس اجرایی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، ضمن تبریکی روز معلم گفت که "معلم جان روشن است و برای دیگران جان روشن می‌بخشد." آقای رویش ادامه داد: جان روشن یک نگاه است؛ نگاهی در امتداد ارزش‌های والای انسانی که به پذیرندگان جان روشن، روح تازه‌ای می‌بخشد. در ادامه آقای رویش افزود که جان روشن در رابطه با پذیرندگان روشنی، معنا پیدا می‌کند. به باور او، این‌که دیگران چه‌اندازه ظرفیت پذیرندگی جان روشن را در خود بالا می‌برند، جان روشن معلم معنای بیشتری پیدا می‌کند. استاد رویش خاطر نشان ساخت به هر میزانی ظرفیت پذیرندگی بالا برود به همان میزان آدم‌ها در مقام معلم برجسته می‌شود. او گفت: مهم نیست این جان روشن در کلاس درسی باشد، در خانه باشد، در بازار و یا در موتر شهری در کنار تان باشد.


طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، از حضور در معرفت ابراز خرسندی کرد و روز جهانی معلم را به معلمان معرفت و تمامی معلمان افغانستان تبریک گفت. آقای زهیر یادآور شد که معرفت به عنوان یک الگو در افغانستان، در عرصه‌ی آموزش برای همه قابل تحسین است. وی ضمن سپاس‌گزاری از برگزارکننده‌های برنامه، "جان روشن را آتش افروخته در بیشه‌ی اندیشه‌ها" توصیف کرد و خاطرنشان ساخت که "در تمامی کشورهای توسعه‌یافته، توسعه، رفاه، آسایش از رستن‌گاه مکتب آغاز شده‌است. آقای زهیر در ادامه افزود که معرفت امروز با معرفت 20 سال قبل تغییر کرده‌است و جای‌گاه فعلی معرفت، نتیجه‌ی تلاش و زحمت‌های دست‌اندرکاران معرفت است. هم‌چنان آقای زهیر کار معلم را علم‌آموزی عنوان کرد و یادآور شد که "علم‌آموزی به معنای تکثیر علم، بدون منابع فیاض شدنی نیست." او تاکید کرد که "هر معلم باید خود را مکلف بداند، علاوه بر کتاب‌های معمولی درسی حداقل در هرسال 100 جلد کتاب مطالعه کند و نتیجه‌ی آن را با دانش‌آموزانش به اشتراک بگذارد." آقای زهیر ضمن پایین بودن سرانه‌ی مطالعه در کشور خاطرنشان ساخت که 40سال جنگ و ناامنی بنیاد سیستم آموزشی در کشور را نابود کرده‌است و از سران آموزشی خواست که برای ایجاد یک سیستم آموزشی پویا تلاش کنند.


طاهر شاران عضو هیات‌مدیره‌ی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، ضمن تبریکی روز معلم، به مهمانان حاضر خوشامد گفت و یادآور شد که "برای هر معلم بهترین هدیه، تلاش و کوشش دانش‌آموزان اوست." او به نمایندگی از هیات مدیره‌ی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت تجلیل از معلم را تجلیل از آگاهی و اهمیت علم توصیف کرد و خاطرنشان ساخت که از آغاز خلقت بشر تا کنون معلم نقش مهمی در پروسه‌ی آموزش برای بشر ایفا کرده‌است. آقای شاران گفت که دوره‌های تحصیلی صرف مسیر آموزش را با ضریب خطای کم‌تر به ما نشان می‌دهد در غیر آن به گفته‌ی وی انسان‌ها در تمام زندگی‌شان در آموزش بوده‌اند. آقای شاران تاکید کرد که معلمان باید با سیستم آموزشی دنیا به‌روز باشند و آموزه‌های علمی کاربردی روز را به دانش‌آموزان انتقال دهند.


هم‌چنان آقای شاران "خلاقیت" در نظام آموزشی را مهم و اساسی خواند و از نبود آن در سیستم آموزشی انتقاد کرد. آقای شاران تاکید کرد که معلمان باید خلاقیت را سرلوحه‌ی آموزش قرار بدهند تا به باور وی دانش‌آموزان بتوانند در بازار کار با درایت و خلاقیت وارد رقابت شوند. آقای شاران با اشاره به کهنه شدن نظام آموزشی کلاسیک، اضافه کرد: در مقایسه با کشورهای غربی در ساختار نظام آموزشی ما خلاقیت وجود ندارد که باید روی آن کار شود و دانش‌آموزان را خلاق و با انگیزه بار بیاورند.


در تجلیل از معلم، ام‌سال در معرفت، استادان دیپارتمنت‌های هشت‌گانه‌ی معرفت با اهدای تبریک‌نامه تقدیر شدند. در این محفل، گروه سا سه آهنگ در رابطه به مقام معلم اجرا کردند و زینب حاتمی، دانش‌آموز صنف دوازدهم مقاله‌ای از خود به خوانش گرفت. هم‌چنان اجرای نمایش ورزشی توسط هنرآموزان مدرسه‌ی شاوولین معرفت و اهدای شال‌بند ارتقای فنی به آنان حسن ختام برنامه بود.


احمدعلی حسنی

Oct. 5, 2020