دسترسی سریع | English
×

خبرها


ششمین گام رویای معرفت به مناسبت تاسیس تلویزیون آموزشی و تفریحی سا برداشته شد. در این برنامه از تاسیس و آغاز رسمی نشرات تلویزیون سا به عنوان مهم‌ترین دستاورد معرفت در سال گذشته تجلیل شد. 

این برنامه امروز (پنج‌شنبه، 7 حوت 1399) با حضور شماری از سیاست‌مداران، استادان دانشگاه و فرهنگیان در ادیتوریم فرانسیس‌دوسوزا برگزار شد که با سخن‌رانی، نمایش مستند«رنگ جوی‌بار» و اجرای چند پارچه آهنگ توسط گروه هنری سا همراه بود.

قنبرعلی تابش، عضو هیات‌مدیره‌ی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت از رویاهای معرفت سخن گفت و یادآور شد که رویاهای معرفت رویاهای ساده، انسانی و دست‌یافتنی است. آقای تابش از تبیین برنامه‌ی راه‌بردی ده‌ساله‌ی معرفت، افتتاح ادیتوریم فرانسیس‌دوسوزا، موسیقایی‌سازی آموزش پایه، خودآگاهی و ثبت لیسه‌ی سوادحیاتی معرفت به عنوان گام‌های قبلی رویای معرفت سخن گفت و افزود: افتتاح تلویزیون آموزشی و تفریحی سا، یک گام متفاوت در عرصه‎ی رسانه در افغانستان است که به گفته‌ی او جای چنین رسانه‌ای با روی‌کرد آموزشی و تفریحی تا کنون در میان رسانه‌های افغانستان خالی بوده است. او هم‌چنان اضافه کرد که رویای ما در معرفت، رویای یک جامعه‌ی مدنی و قانون‌مدار است که در کشورهای پیش‌رفته مردم به آن دست یافته‌اند.

یوسف پشتون، ضمن تبریکی به خانواده‌ی معرفت و دست‌اندرکاران تلویزیون سا، از نقش معرفت در جامعه سخن گفت و یادآور شد که معرفت صحفه‌ی نوینِ تغییر در عرصه‌ی آموزش و پرورش در کشور است. آقای پشتون در ادامه‌ی سخنانش معرفت را امیدی برای «نسل بعد از خود»ش توصیف کرد و یادآور شد: از معرفت تشکری می‌کنم و خیلی خوش‌حالم که پیش از این با معرفت آشنا بودم. هم‌چنان او افزود: مشکل کلان مردم ما تعلیم و تربیه است و از این‌که معرفت یک طرزالعمل فکری برای تمام مردم افغانستان ایجاد کرده است، آرزو می‌کنم که اولادهای ما بتوانند درست آموزش ببینند.

ناصر رحمانی رییس دانشگاه غرجستان، ضمن تبریکی به مناسبت تاسیس تلویزیون آموزشی و تفریحی سا، معرفت را «آدرس مطمیین علمی و فرهنگی در جامعه» توصیف کرد و یادآور شد که دست‌اندرکاران معرفت تا کنون گام‌های استوار و متین برداشته‌اند. آقای رحمانی از نقش معرفت در جامعه هم‌چنان اظهار امیدواری کرد و یادآور شد که معرفت مشکل اساسی جامعه را در جهل و نادانی می‌داند و به گفته‌ی او معرفت تلاش دارد تا به یک جامعه‌ی آگاه، آزاد و برابر برسد. هم‌چنان آقای رحمانی به وضعیت «دانش‌ورزی» و «علم‌ورزی» در جامعه نیز اشاره کرد و ضمن رضایت از رشد کمی آموزش و پرورش، از رشد کیفی آموزش و پرروش در کشور اظهار نگرانی کرد. او گفت که با توجه به تعداد قابل توجه دانش‌آموزان و دانش‌جویان در مکتب‌ها و دانشگاه‌های کشور، سیستم درسی تا هنوز کهنه و فرسوده است و به باور ایشان، نمی‌تواند جواب‌گوی نیازهای فعلی جامعه باشد.  

نعمت رحیمی، مدیر عمومی تولید تلویزیون سا، ضمن تبریکی به کارمندان تلویزیون سا، تاسیس تلویزیون را در شرایط کنونی، «گذشتن از هفت خوان رستم» خواند و اما یادآور شد که «ما در تلویزیون سا از مشکلات و اشتباه نمی‌ترسیم». آقای رحیمی با توجه به روی‌کرد فعالیت تلویزیون سا افزود: هسته‌ی مرکزی فعالیت‌های ما داشتن نگاه آموزشی و پرداختن به سوژه‌ها از زاویه‌ی آموزش است. او هم‌چنان در ادامه‌ی سخنانش گفت: من از مردم و بینندگان عزیز تلویزیون سا خواهش می‌کنم تا ارتباط شان را با ما حفظ کنند، پیشنهاد بدهند و برای بهتر شدن، دست ما را بگیرند؛ چون تلویزیون سا یک رسانه‌ی آموزشی است و به باور او «هر کسی می‌تواند در این کار سهم بگیرد و در پروسه‌ی سیال آموزش سهم شایسته داشته باشد.» 

در این برنامه، ضمن نمایش مستند« رنگ جوی‌بار» که در آن دوازده هنرآموز، تصویر دوازده چهره‌ی تاثیرگذار و ماندگار افغانستان را در گالری هنری معرفت نقاشی کرده‎‌بودند، گواهی‌نامه دریافت کردند. هم‌چنان شماری از کارمندان موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت که فعالیت‌ها و کارکردهای‌شان مثبت ارزیابی شده بودند، از سوی هیات رهبری موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت با اهدای تقدیرنامه، تشویق شدند. 

گفتنی‌ست که تلویزیون آموزشی و تفریحی سا، تا کنون به صورت آزمایشی، با چهار ساعت برنامه‌های تولیدی نشرات داشت؛ اما پس از این به صورت رسمی در ماهواره‌ی یاهست روی فریکونسی 12149، سمبول‌ریت 27500 و ستلایت 52.5 درجه‌ی شرقی به نشرات خود ادامه می‌دهد. 

گزارش از احمدعلی حسنی

  


Feb. 27, 2021