دسترسی سریع | English
×

خبرها


تلویزیون دیجتالی سا با روی‌کرد آموزشی و تفریحی افتتاح شد. امروز پنج‌شنبه 13 قوس 1399 تلویزیون سا با حضور طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، داوود ناجی مشاور شورای امنیت، صحرا کریمی رییس افغان‌فیلم، صالح محمد سلجوقی و مهدی راسخ، نماینده‌های مردم در پارلمان و شماری از شخصیت‌های علمی و فرهنگی در ادیتوریم فرانسیس‌دوسوزا افتتاح شد.


این برنامه که با سخن‌رانی، اجرای ترانه و نمایش مستند تلویزیون سا همراه بود، سخن‌رانان هر کدام از ایجاد تلویزیون سا برای آموزش سالم و شکوفا کردن فرهنگ در جامعه استقبال کردند.


رضا کاتب رییس هیات‌مدیره‌ی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، ضمن خوشامدگویی به حاضران، تاسیس تلویزیون آموزشی و تفریحی سا را یکی از هدف‌های استراتیژیک در معرفت خواند و یاد آور شد که آغاز نشرات تلویزیون سا ادامه‌ی روند آموزش در معرفت است. آقای کاتب ضمن درخواست همکاری از تمامی دوست‌داران معرفت گفت: آغاز نشرات تلویزیون سا میمون و ارزش‌مند است و برای بهبودی برنامه‌های تلویزیون سا از همه‌ی دوست‌داران معرفت دعوت می‌کنم که در غنامندی برنامه‌های تلویزیون سا سهم بگیرند. آقای کاتب در ادامه گفت که تلویزیون سا در راستای غنامندی، تقویت و توسعه‌ی آزادی و تفکر خلاق در جامعه فعالیت می‌کند و به عنوان زبان گویا و رسا در میان رسانه‌های کشور سهم ارزنده خواهد داشت. هم‌چنان آقای کاتب افزود که تاسیس تلویزیون سا تجربه‌ی نسل پس از جنگ است و جامعه را با دنیای مدرن پیوند خواهد داد.


آقای کاتب خاطر نشان کرد که زبان در تلویزیون سا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به گفته‌ی وی ارتقای سطح دانش زبانی یکی از هدف‌های اصلی در تلویزیون سا است. وی هم‌چنان گفت که آزادی بیان به عنوان بستر آزادی و اندیشه از طریق تلویزیون سا در خانه‌های تک‌تک از بیننده‌های تلویزیون سا جای‌گاه خود را باز می‌کند و در هر بار تماشای برنامه‌ها، بیننده از خود حداقل این سوال را خواهد کرد که چه چیزی نو آموخته است.


داوود ناجی مشاور شورای امنیت نیز تاسیس تلویزیون آموزشی و تفریحی سا را دریچه‌ای برای تخصصی‌سازی برنامه‌های تلویزیونی در کشور خواند و یادآور شد که اکثر رسانه‌های دیداری در کشور حداقل فعالیت تخصصی ندارد تا بیننده زمان خود را برای دیدن آن هزینه کند. وی گفت که تلویزیون سا با توجه به تعداد مخاطب، به کیفیت مخاطب نیز توجه خواهد کرد و اظهار امیدواری کرد که تلویزیون سا بتواند خوراک فرهنگی خوبی به خانه‌های ما بیاورد.


در ادامه آقای ناجی به کم‌توجهی به فرهنگ اشاره کرد و گفت که مولدان فرهنگی در افغانستان، تولید فرهنگی را چندان جدی نمی‌گیرند و به باور او از همین سبب کار فرهنگی در افغانستان از استندرد خاصی برخوردار نیست. او اظهار امیدواری کرد که تلویزیون سا بتواند سطح کیفیت تولید فرهنگی را به یک استندرد برساند.


طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، تاسیس تلویزیون سا را دریچه‌ای برای فرهنگ‌سازی و تولید کارهای فرهنگی در کشور عنوان کرد و اظهار امیدواری کرد که حداقل از دریچه‌ی تلویزیون سا، برنامه‌های موثر و مفیدی به مردم افغانستان هدیه شود. آقای زهیر ضمن تبریکی تاسیس تلویزیون سا، تلویزیون سا را نفس تازه و روح جدید در میان رسانه‌های افغانستان توصیف کرد و یادآور شد: امیدوارم سا با روی‌کرد آموزشی و فرهنگی استثنایی از قاعده‌ی پردازش صرف به مسایل سیاسی، باشد.


در ادامه آقای زهیر فرهنگ را هم‌چون عنصر حیاتی برای یک کشور ضروری خواند و از کم‌توجهی به فرهنگ در کشور اظهار نارضایتی کرد. وی گفت که در هیچ کشوری بدون پرداختن به توسعه‌ی فرهنگی، هرگز به سعادت و رفاه نرسیده‌اند. او ضمن اشاره به بعضی کشورهای توسعه‌یافته، عنصر فرهنگ را در آبادانی و ترقی آن کشورها حیاتی خواند. هم‌چنان آقای زهیر گفت که اگر افغانستان در حدود بیش از شصت سال هنوز هم جز فقیرترین کشورهای جهان است، به این دلیل است که در طول تمامی این سال‌ها هیچ توجهی قابل ملاحظه‌ای به فرهنگ نشده است. آقای زهیر گفت که مانیفست سا یعنی کار فرهنگی. او اضافه کرد که کار فرهنگی یعنی ایجاد شوق و زوق و ایجاد زمینه‌های آموزشی برای مردم. او گفت امیدوار است که تلویزیون سا روی فرهنگ مردم تاثیر بگذارد و مانند نور درخشان در میان انبوهی از تاریکی و تکثیرکننده‌ی محبت و پیام هم‌دلی میان مردم باشد.  


تلویزیون دیجتالی سا، با برنامه‌های گوناگون با نشرات 24 ساعته آغاز به فعالیت می‌کند. در حال حاضر برنامه‌های برنا با موضوع نوجوان و جوان، برنامه‌ی زندگی زیبا با موضوع توان‌مندسازی افراد، برنامه‌ی کتاب‌خوان با موضوع مطالعه و معرفی کتاب‌های علمی و ادبی، برنامه‌ی شب سینما با موضوع معرفی بهترین فیلم‌های سینمایی جهان، برنامه‌ی کارت سبز با موضوع ورزش آماده‌ی نشر است. هم‌چنان در کنار این برنامه‌ها، مستندهای معتبر آموزشی توسط گروه دوبله‌ی تلویزیون سا آماده است که از طریق تلویزیون سا به نشر می‌رسد. گفتنی‌ست که تلویزیون سا از طریق شبکه‌ی ترکمن عالم، روی فریکونسی 10845 و سمبول‌ریت 27500 قابل دریافت است. 
احمدعلی حسنی

Dec. 5, 2020